САБАҚ: Қазақ тілі мен әдебиеті |
Мектеп: «Жолымбет № 1 орта мектебі» ММ |
||||||
Күні: 21.01.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні: Калбаева Шакира Булатовна |
||||||
Сынып: 8 «А» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
Бөлім атауы |
Тарихи тұлғалар тағылымы. |
||||||
Сабақтың тақырыбы |
Тәкен Әлімқұлов –шебер жазушы |
||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.3.4.1 - мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау. 8.5.1.5 - демеулік шылаулардың (сұраулық, күшейткіш) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. |
||||||
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылардың барлығы істей алады:мәтіннің мазмұнын түсінеді, жаңа сөздерді меңгереді. Оқушылардың көбі істей алады: мәтіннің мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді. Кейбір оқушылар істей алады: мәтіннің мазмұнын түсінеді, ауызекі сөйлейді. |
||||||
Бағалау критерийлері |
|
||||||
Дескрипторлар |
|
||||||
Тілдік мақсаттар |
Лексикалық минимум: танылу, ішкі, сыртқы, бұрмалаушылық, сұлтан Диалог үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша, меніңше, қорытындылай келе т.б |
||||||
Құндылықтар |
Оқушылар бір-бірін тыңдауда шыдамдылық таныта біледі, сыныптастарына құрметпен қарайды. |
||||||
Пәнаралық байланыс |
тарих |
||||||
Осыған дейін меңгерілген білім |
Тарихи тұлғалар тағылымы. Ахмет Байтұрсынов, Махамбет Өтемісұлы |
||||||
Жоспар |
|||||||
Фц-Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||
Сабақтың басы
5 минут
|
Топқа бөліну әдісі Сабақты бастамас бұрын оқушылар 1,2,3 сандары белгіленген асықтарды алып, топқа бөлінеді.
“Көңіл күйді анықтау” әдісі Смайлик, немесе қолдың саусағы арқылы көңіл күйді көрсету. «Бастапқы білім» әдісі Өткен сабақты жаңа сабақпен байланыстыру, еске түсіру. Қазақтың ұлттық құндылықтарын пайдалана отырып, сурет астында жасырылған сұрақтарға жауап беру. (9 сұрақ) 1.Ахмет Байтұрсынов кім? 2.Ахмет Байтұрсынов қай жерде дүниеге келген? 3.Ахмет Байтұрсыновтың қандай өлең жинақтары бар? 4.Махамбет Өтемісұлының қандай өлеңдері бар? 5.Махамбет Өтемісұлы кім? 6.Ахмет Байтұрсынов қазақ газетін кіммен бірге шығарды? 7.Махамбеттің досы кім? 8.Махамбет Өтемісұлының өлеңдері не туралы? 9.Махамбет Өтемісұлы қай жерде туған?
Сабақтың тақырыбын болжау әдісі
«ТӘКЕН ӘЛІМҚҰЛОВ – ШЕБЕР ЖАЗУШЫ»
Оқу мақсаттарымен таныстыру,слайд бойынша оқып, көрсетіп өту. Сабақ соңында қол жеткізетін нәтиже жасап, жариялау.
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ
|
Слайд 1,2,3
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6,7
|
|||||
Сабақтың ортасы
8 минут
5 минут
5 минут
5 минут
5 минут
5 минут
2 минут |
Оқылым. Жазылым. ЖАҢА СӨЗДЕРДІ МЕҢГЕРУ әдісі Танылу- быть признанным- be famous ( би фейлус) Ішкі- внутренный- internal (инторнал) Сыртқы- наружный –external (икстонал) Бұрмалаушылық – искажение- distorte (дистоот) Сұлтан- правитель- empirior (импаэ) Жаңа сөздерге сөйлем құрау
Дескриптор:
БАҒАЛАУ парағы Оқушылар бір-бірін бағалайды. (1 топ 2 топты, 2 топ 3 топты, 3 топ 1 топты бағалайды)
Тыңдалым.Мәтінмен жұмыс. Тәкен Әлімқұлов туралы өмірдерек Тәкен Әлімқұлов (Тәңірберген) 22 қараша 1918 жылы, Созақ ауданы, Бабата ауылында дүниеге келген. 13 сәуір 1987 жылы қайтыс болған. Т.Әлімқұлов- ақын, жазушы, әдебиет сыншысы. 1953 жылы Мәскеудегі Әдебиет институтын бітірген. 1945 жылыдан бастап шығармалары жариялана бастаған. Алғашқы өлеңдер жинағы- “Сапар” 1950 жылы жарық көрген. Жазушының шығармаларының негізгі тақырыбы- ауыл тіршілігі, адам тағдыры, өнер қайраткерлерінің өмірі. Жазушы Абай, Махамбет секілді тарихи тұлғалардың өмірі жайлы көркем шығармалар жазды. “Халық достығы” орденімен марапатталған.
Дескриптор
БАҒАЛАУ Оқушылар бір-бірін бағалайды. (1 топ 2 топты, 2 топ 3 топты, 3 топ 1 топты бағалайды)
Жазылым. Дәптермен жұмыс жүргізу. 19 беттегі, 8 – тапсмырманы жазбаша орындау. Мәтіннен жаңа сөздерді тауып, мүмкіндігінше олардың синонимдерін, антонимдерін табу. Танылу- Ішкі – Сыртқы- Бұрмалаушылық- Сұлтан-
Дескриптор:
Сергіту сәті әдісі «Шаңырақ» әдісі арқылы оқушыларды 5 минутқа сергіту. Барлық оқушылар шеңбер құрып, түрлі- түсті ленталарды ұстап, мұғалімнің сөздерімен қимиыл әрекеттерін жасайды.
Оқылым. Мәтінмен жұмыс Т. Әлімқұлов шығармалары «Туған ауылда» (1968), «Боз жорға» (1969), «Күрең өзен» (1971), «Кертолғау» (1973, 1990), «Шежірелі Сахара» (1976), «Көкек айы» (1982) атты әңгімелер мен повестер жинағы, «Сейтек сарыны», «Сарыжайлау», «Кертолғау», т.б. Т. Әлімқұлов аудармалары: Лермонтовтың «Измаил бей» поэмасы (1951), П.Павленконың «Бақыт» (1950), Г. Николаеваның «Орақ үстінде» (1952) романдарын, Э.Сент-Экзюперидің «Кішкентай шаһзада» ертегісін, сондай-ақ А.С. Пушкиннің, В.В. Маяковскийдің, Г.Низамидің өлеңдерін қазақ тіліне аударды. Халықтар достығы орденімен марапатталған.
“Тележүргізуші” әдісі Әр топтан бірнеше оқушы бір – бірлеріне бірнеше сұрақтар қойып, жауап алады. Микрофонды қолданады. Топ басшылары бағаланады
Дескриптор
БАҒАЛАУ Оқушылар бір-бірін бағалайды. (1 топ 2 топты, 2 топ 3 топты, 3 топ 1 топты бағалайды)
«Кластер» әдісі. Әр топ сабақ барысында алған білімдерін А3 парағына түсіреді. Сурет жабыстырады, тақта алдында бірнеше бала қорғайды. Әр топқа тақырыптар беріледі.
Дескриптор І топ:Тәкен Әлімқұлов туралы өмірдерек береді; ІІ топ: Тәкен Әлімқұлов шығармаларын біледі; ІІІ топ:Тәкен Әлімқұлов аудармалары атап көрсетеді;
Мұғалімнің кері байланысы. Сабақтың соңы Сабақ барысында білімдерін толықтыра отырып, алға қойған нәтижелеріне жеттіме жетпедіме сол туралы оқушылардан ауызекі сұрау. КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ
17 бет, сөздерді жаттау, 19 бет, 9-тапсырма
|
Слайд 9
Слайд 10
Слайд 12
Слайд 13
Слайд 14
Слайд 15
Слайд 16
Слайд 15
Слайд 16
|