ММ «Жолымбет №1 орта мектебі»
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінен қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Тәуелсіздік нышандары
Бөлім: 8 |
Менің тәуелсіз Қазақстаным |
Педагогтің аты-жөні: |
Әмірхан Аружан Әбдірахымқызы |
Күні: |
28.01.2021 жыл |
Сыныбы: 5 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Тәуелсіздік нышандары |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.5.1. Тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау. 5.4.5.1. Жазба жұмыстарында сөйлем соңында тиісті қосымшаларды орынды қолдану. |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Сөйлесім әрекетінің негізінде оқушылардың тәуелсіздік нышандары жайлы ақпараттық ұғымын қалыптастырады. Көптеген оқушылар: Еліміздің рәміздерінің маңызын түсіндіреді. Кейбір оқушылар: Тәуелсіздік нышандары жайлы айтады, сипаттайды. |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/ уақыты: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы 5 минут
|
1. Ұйымдастыру кезеңі . Сәлемдесу. Түгендеу. Психологиялық ахуал тудыру. Шаттық шеңбері: Дөңгеленіп тұрайық Керегені құрайық Уықтар боп иіліп Шаңыраққа киіліп Киіз үйді құрайық.
Міне, сіздермен біз үлкен киіз үйді құрдық. Осы киіз үй сияқты біздің Отанымыз мықты болып, шаңырағымыз биік болсын дегім келеді.
2. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. 1. Қазақстанның тұңғыш президенті кім? 2. Қазақстанның қазіргі президенті кім? 3. Қазақстан Республикасының астанасы қай қала? 4.16 желтоқсан күні қандай мереке? |
Шаттық шеңберінде тұрып, қолдарын жоғары көтеріп киіз үй құрады. Мұғаліммен бірге өлең жолдарын қайталайды.
Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап береді. |
|
«Сұрақ- жауап» әдісі
|
Сабақтың ортасы
30 минут |
Жаңа сөздер: Тәуелсіздік нышаны, бейнеленген, қанатты тұлпар, қыран, уық, жол сілтеу, келешек, құрмет, ұлықтау рәсімі.
1-тапсырма. «Мюнстенберг» әдісі
Берілген әріптерден сөз құра. Пыгшгелтаңбанпкекнлқыранопррпрнәнұранекапапкелешекгнгнггнетуегрпрпптәуелсіздіквттпвқұрметгдопрпрптұлпарааоуықолүе
Дискриптор -Тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді таба алады; -Табылған жаңа сөздер арқылы тақырыпты ашады.
2-тапсырма. Айтылым. Суреттерде не бейнеленген? Бұл символдар туралы не білесіңдер?
Дескриптор -суреттерде не бейнеленгенін айтады; -қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді пайдаланады; - тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолданады.
3-тапсырма. Жазылым. Сөздерге тиісті қосымша жалғап жазыңдар. Берілген сөздерге тәуелдік жалғауларын жазыңдар.
Қажетті сөздер: Елтаңба, Ту, Әнұран
Дискриптор -Дұрыс, сауатты жазуға машықтанады; -Топпен бірге жұмыс атқарады.
Сергіту сәті:
4-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. «Іздену» әдісі. Үш топқа үш түрлі мәтін беріледі. Соңында мәтінді пысықтау сұрақтары болады.
Дискриптор - Мәтінді түсініп оқып, бір-біріне түсіндіре алады; - Оқылған мәтін бойынша сұраққа жауап бере алады; 5-тапсырма. «Постер» әдісі. Үш топта өз топтарының атауларын қорғап, олар туралы мәлімет айтып шығады. |
Жаңа сөздермен танысады және оларды сөздік дәптеріне жазып алады.
Адасқан әріптердің ішінен сабаққа қатысты жаңа сөздерді табады.
Елтаңба және тудың суреттерін қарап олардың атауын және олар туралы мәлімет айтады.
Қажетті сөздерді жекеше және көпше түрде тәуелдеп жазады.
Мәтінді оқиды және сұрақтарға жауап береді.
Өз таптарының атаулары туралы мәлімет береді. |
|
Сөздік дәптер
«Мюнстен-берг» әдісі
Оқулық
Оқулықтағы суреттер
Интерактивті тақта
А4 парқтар
Слайд
Мәтіндер бойынша сұрақтар
А4 парақтар
Плакаттар
Оқулық |
Сабақтың соңы
5 минут |
Рефлексия. Үйге тапсырма. 8- айтылым. Суреттің мазмұны бойынша диалог құрыңдар. |
Түрлі смайликтер арқылы сабақты қорытындылайды. |
|
Түрлі смайликтер
Плакат
Оқулық |